Windows aktualizace znefunkční tvorbu závitů

Problém:

V prostředí součásti nelze vybrat možnost závit a tedy nelze závity vůbec vytvářet. Problém se objevil po aktualizace Windows. Inventor vám taky může hlásit, ať zkontrolujete tabulku závitů Thread.xls. Aktualizace taky vytváří problémy nejen v Inventoru, ale i v AutoCADu, PDMS systémech a dalších různých aplikacích. Tyto aktualizace navyšují verzi Microsoft.Jet.OLEDB.4.0, který například Inventor 2015 a dřívější verze používají ke čtení thread.xls. Inventor 2017 a novější tím ovlivněny nejsou, jelikož používají interní XL čtečku (libXL) pokud není nalezena žádná funkční verze Excelu.

Problém způsobují následující aktualizace:

KB4041681 pro Windows 7
KB4041693 pro Windows 8.1
KB4941691 a KB4041676 pro Windows 10

Řešení:

Na tento problém existují dva postupy celkem jednoduchého řešení. Není ani potřeba odinstalovat aktualizaci. Vyzkoušejte tedy některý z následujících postupů.

1. Editace registrů

Jedním z postupů je ruční zásah do registru. Tento problém se vyskytl už v dřívější verzi Inventoru a tedy stačí použít stejné řešení, jako jsme vám již psali před pár lety v článku: Při příkazu Díra nejsou závity k dispozici. Toto řešení vám však nepomůže pokud se vám problémy vyskytují i jinde  než v Inventoru.

Inventor registry

Pozor! Pokud jste nikdy neprováděli zásah do registrů, pak tento krok nechte IT specialistovi. Nešetrným zásahem v registrech můžete poškodit celý systém.

2. Odinstalace aktualizace

Danou aktualizaci můžete rovnou i odinstalovat a vůbec tak tedy nezasahovat do registrů. Tato metoda je lepší, pokud nemáte s editací registrů zkušenosti a nechcete si poničit jiné části systémů.

Najeďte na nabídku nainstalovaných aktualizací:

Programy a funkce > Zobrazit nainstalované aktualizace - vyhledejte "Aktualizace zabezpečení pro Microsoft Windows"
Programs and Features > View Installed Updates - vyhledejte "Security Update for Microsoft Windows"

Najděte příslušný update podle čísla v závorce, klikněte na ním pravým tlačítkem myši a vyberte Odinstalovat.

Jak zabránit opětovné instalaci aktualizace

Zabránit opětovné instalaci můžete buď nastavením manuálního spuštění aktualizace:

Control Panel > All Control Panel Items > Windows Update > Change settings

Micowoft Windows Update

Anebo pokud ve své verzi Windows systému tuto možnost nemáte, pak využijte nástroj Microsoft WUShowHide a v něm schovejte danou aktualizaci.

Matěj Škarka
Technický CAD konzultant ve společnosti Adeon CZ. Zde na blogu píši články zaměřené především na cloudový CAD program Fusion 360 a také doplněk pro automatizaci iLogic v programu Autodesk Inventor. Potkat mě můžete v ostravské kanceláři Adeonu.